NCU logo
Northern Cricket Union
Charity Registration Number: NIC 106791

NCU Facebook Page
NCU Facebook Page
 
Clear Currency Irish National Cup 2022
Round One - Saturday 21st May (reserve date: Sunday 29th May)
    Derriaghy v Ballyhaunis (Sunday 29th May)
    
    Ballaghaderreen v County Galway
    
    Ballyspallen 158-6 (S Kennedy 42, D Perera 37, R Bryans 2-38, A Magee 2-30)
    Templepatrick 154-9 (R Bryans 36, S Gautam 34, S Kennedy 3-17, D Perera 2-43, S Kennedy 2-26, J Martin 2-14) Ballyspallen beat Templepatrick by runs Muckamore 219-9 (Lu Allen 97, E Wilson 26, KM Khan 2-44, Y Ali 2-24, K Igbal 3-51)
    County Kerry 220-7 (38.3 overs, I Pathan 59, M Taj 55, D Dinake 2-17, R Keates 2-39) County Kerry beat Muckamore by 3 wickets Cregagh 245-8 (J Hunter 67, D Cooper 111, J Wallace 2-38, T Dougherty 2-60)
    Killyclooney 208-7 (H Kenzie 62, T Dougherty 38no, M Gordon 29, C Shannon 2-33, D Cooper 3-30) Cregagh beat Killyclooney by 37 runs Saintfield 178 (33.2 overs, K Alleyne 53, A McCavera 42, TJ McCavera 54, A Neary 3-28, A Abbasi 4-55)
    Rush 179-4 (21.2 overs, J McGee 32, F McGee 25, L Johnson 37, N Rock 54, K Alleyne 2-25) Rush beat Saintfield by 6 wickets Cliftonville Academy 157 (40 overs, D Hendricks 68, M Thomas 2-10, R Grover 3-26, D Vaughan 2-36, S Safi 2-35) Terenure 159-8 (38.1 overs, S Nair 29, R Grover 54no, S Safi 25, M McCord 5-25) Terenure beat Cliftonville Academy by 2 wickets Glendermott beat Athlone by 125 runs Limerick beat Wexford Wanderers by 1 wicket Midleton beat Knockharley North County beat Burndennett by 10 wickets St Johnston beat Laois by 55 runs Strabane beat Civil Service by 7 wickets UCC walkover v The Nedd First Round byes Railway Union Bonds Glen
Round Two - Sunday 19th June (reserve date: Sunday 26th June)
    Bonds Glen v Terenure
    County Kerry v Ballyspallen
    Derriaghy/Ballyhuinis v Glendermott
    Limerick v Cregagh
    Rush v Midleton
    St Johnston v North County
    Strabane v Railway Union
    UCC v Ballaghaderreen/County Galway
    
    
Round Three - Sunday 17th July (reserve date: Sunday 24th July)
    
    
Semi-Finals - Sunday 31st July (reserve date: Sunday 7th August)
    
    
Final - Saturday 27th August (reserve date: Sunday 11th September)