NCU logo
Northern Cricket Union
Charity Registration Number: NIC 106791

NCU Facebook Page
NCU Facebook Page
 
Under 13 Leagues 2021

Premier Division - (The Tom Greenwood Cup) Winners 2020: No Competition
Division 1 - (The Queensway Shield) Winners 2020: No Competition

E.C.B. recommendation
It is recommended that no fielder who is under 15 years of age, except the wicketkeeper, shall be allowed to field nearer
than 8 yards measured from the middle stump except behind the wicket on the off side, until the batsman has played at the ball.

Premier Division - Competition Secretary: Adrian Campbell (M) 07715 322302 (E) campbellpd99@googlemail.com
Section A
                   Played   Won   Tied   Lost   NR/V  Points
Instonians A          4      3      0      1      0     12
CSNI A                1      1      0      0      0      4
Templepatrick A       0      0      0      0      0      0
CIYMS                 1      0      0      1      0      0
Holywood A            1      0      0      1      0      0
North Down A          1      0      0      1      0      0
--------------------------------------------------------------

W/E 11 JUNE
Holywood A v CSNI A
CIYMS v Templepatrick A

Instonians 246-3 (M McAreveey 53, J Nelson 52, C O'Conner 47, 
A Boyd 32) North Down 132-7 (O Keenan 53) Instonians A beat North Down A by 114 runs W/E 18 JUNE Instonians A 152-3 (M McAreevey 49, H Luke 39, R Edmondson 28) CIYMS 102-5 (J McIlroy 42, B Walsh 2-8) Instonians A beat CIYMS by 50 runs CSNI A v North Down A Templepatrick A v Holywood A W/E 25 JUNE CSNI A v CIYMS North Down A v Holywood A Templepatrick A v Instonians A W/E 2 JULY CSNI A v Templepatrick A Instonians A 119-8 (J Nelson 22, B Walsh 18) Holywood A 112 Instonians A beat Holywood A by 7 runs North Down A v CIYMS W/E 23 JULY Holywood A v CIYMS CSNI A 138-6 (S Yeates 50ret, F Hollway 2-22) Instonians A 131-7 (F Hollway 35, M McAreveey 22) CSNI A beat Instonians A by 7 runs Templepatrick A v North Down A
Section B
                 Played   Won   Tied   Lost   NR/V  Points
Instonians B        1      1      0      0      0      4
Ballymena           0      0      0      0      0      0
Derriaghy A         0      0      0      0      0      0
Waringstown         0      0      0      0      0      0
Lisburn A           1      0      0      1      0      0
--------------------------------------------------------------

W/E 11 JUNE
Ballymena v Derriaghy A
Lisburn A v Waringstown
 
W/E 18 JUNE
Derriaghy A v Waringstown

Instonians B 114-7 (F Hollway 51 H Robinson 20)
Lisburn A 108 (N Best 29, L Ly 3-13)
Instonians B beat Lisburn A by 6 runs
 
W/E 25 JUNE
Derriaghy A v Instonians B
Waringstown v Ballymena
 
W/E 2 JULY
Ballymena v Lisburn A
Waringstown v Instonians B

W/E 23 JULY
Instonians B v Ballymena
Lisburn A v Derriaghy A
 
SEMI FINALS - TO BE PLAYED BY 30 JULY 
1. WINNER SECTION A v RUNNER UP SECTION B 
2. WINNER SECTION B v RUNNER UP SECTION A

FINAL - 1 v 2 TO BE PLAYED BY 7 AUGUST 
Division 1 - Competition Secretary: Adrian Campbell (M) 07715 322302 (E) campbellpd99@googlemail.com
SECTION A

W/E 11 JUNE
Carrickfergus 76 (E Parkhill 28, A Pakenham 5-13 (inc. hat-trick), 
J Parr 3-9) Cliftonville Academy 80-0 (J McDonald 20no, J Parr 18no) Cliftonville Academy beat Carrickfergus by 10 wickets Muckamore v Templepatrick B W/E 18 JUNE Cregagh v Muckamore Cliftonville Academy v Templepatrick B W/E 25 JUNE Cliftonville Academy v Cregagh Templepatrick B v Carrickfergus W/E 2 JULY Carrickfergus v Muckamore Templepatrick B v Cregagh W/E 23 JULY Cregagh v Carrickfergus Muckamore v Cliftonville Academy
SECTION B

W/E 11 JUNE
CSNI B v Derriaghy B
Bangor v Lisburn B

W/E 18 JUNE
Donacloney Mill v Bangor
Derriaghy B v Lisburn B
 
W/E 25 JUNE
Derriaghy B v Donacloney Mill
Lisburn B v CSNI B
 
W/E 2 JULY
CSNI B v Bangor
Lisburn B v Donacloney Mill
 
W/E 23 JULY
Donacloney Mill v CSNI B
Bangor v Derriaghy B

SECTION C

W/E 11 JUNE
Dundrum v Holywood B
North Down B v Saintfield

W/E 18 JUNE
Holywood B v Saintfield
North Down B v Holywood C
 
W/E 25 JUNE
Holywood B v Holywood C
Saintfield v Dundrum

W/E 2 JULY
Dundrum v North Down B
Saintfield v Holywood C

W/E 23 JULY
Holywood C v Dundrum
North Down B v Holywood B
SEMI FINALS - TO BE PLAYED BY 30 JULY
1. WINNER 1B v BEST RUNNER UP
2. WINNER 1C v WINNER 1A

FINAL - TO BE PLAYED BY 6 AUGUST