NCU logo
Northern Cricket Union
Charity Registration Number: NIC 106791

NCU Facebook Page
NCU Facebook Page
 
NCU Intermediate Cup - 2021
Honorary Competition Secretary: Bryan Milford
(M) 07828 182090
(E) bryan.milford@ncucricket.org

Final - 7th August at Bangor CC
    CIYMS III 174-8 (40 overs, A McGonigle 38, N Carson 66no, R McBride 2-31, J Burnside 2-24, P Stewart 2-45)
    Woodvale II 175-4 (22.3 overs, W Horwood 29, Z Khan 66, M Warke 50, T Adams 3-48)
    Woodvale II beat CIYMS III by 6 wickets
    Man of the Match: Zarar Khan (Woodvale)
    
    Intermediate Cup Final 2021 - Presentation Photos
    Zarar Khan and Peter McMorran - MotM Woodvale 2s   Lee Boobyer (Woodvale Captain) and Peter McMorran (NCU President)   Woodvale 2s - Intermediate Cup Winners 2021

    Photo credit: David Scott

Semi Finals - 3rd July
    Woodvale II 220-4 (L Boobyer 39, Z Khan 96, M Warke 30, S Fleming 33no, D O'Boyle 2-49)
    Ballymena II 161 (N Hearne 91no, S Donnelly 2-31, J Burnside 4-47)
    Woodvale II beat Ballymena II by 59 runs
    
    CIYMS III 176-9 (D Brown 47, N Carson 34, T Adams 20, S McCart 3-31, J Sloan 3-51)
    Donacloney Mill II 174-9 (S McCart 49, J Cunningham 31, P Derby 27, C Poole 2-29, M Gleghorne 2-11)
    CIYMS III beat Donacloney Mill II by 2 runs
Second Round - 12th June
    Armagh II 127-8 (A Marshall 24, A Maguiness 2-13, N Hearne 2-42)
    Ballymena II 131-2 (M Smith 62, N Hearne 43no)
    Ballymena II beat Armagh II by 8 wickets
    
    CIYMS III 218-6 (A McConigle 84, M Gleghorne 28, D Henry 2-26, G Craigan 2-21)
    Instonians III 165 (M Holloway 57, B McCausland 20, N Carson 2-19) 
    CIYMS III beat Instonians III by 53 runs
    
    Bangor II 103 (R McCart 6-17, H Lockhart 2-11)
    Donacloney Mill II 104-3 (S Warren 68no, M Skelley 2-26)
    Donacloney Mill II beat Bangor II by 7 wickets
    
    Waringstown III 159-6 (A Beattie 49no, S Harison 20, R CArson 24, J Snell 23, P Stewart 2-31)
    Woodvale II 160-4 (L Boobyer 28, S Stephenson 30, T Browne 30no, M McKeown 27, D Chavara 21no, G Harrison 2-30)
    Woodvale II beat Waringstown III by 6 wickets
    
    
First Round - 29th May
    Armagh II 119-4 (S Freshwater 48, D Bullick 26, K Rana 23)
    Woodvale III 118-9 (Habeeb 31no, Sreejesh 23, Anish 21, Gary 2-13, J Morton 2-32, J Wright 2-21)
    Armagh II beat Woodvale III by 1 run
    
    Ballymena 176-4 (M Smith 72, D O'Boyle 22)
    Muckamore 148-8 (S Magee 43, L Rane 33, E Watt 4-13, P Black 2-28)
    Ballymena II beat Muckamore III by 28 runs
    
    CSNI III 119-8 (R West 48, S Dyer 22, B Escott  3-27, C Houston 2-28)
    Bangor II 120-1 (M Martin 48no, P McMillan 33, J Keenan 24no)
    Bangor II beat CSNI III by 9 wickets
    
    Derriaghy II 54-8 (D Fuzzard 17, D Soper 2-7)
    CIYMS III 56-4 (C Robinson 17no, A Topping 2-13)
    CIYMS III beat Derriaghy II by 6 wickets
    
    Laurelvale II 74 (J Speers 26, J Sloan 3-24, J Stevenson 2-15, J Cunningham 3-10)
    Donacloney Mill II 76-3 (C Woods 36)
    Donacloney Mill II beat Laurelvale II by 7 wickets
    
    Instonians III 184-5 (T Crothers 48, T Grey 52no)
    Cliftonville Academy II 105-8 (J Roe 33, S Bleakley 2-28, T Campbell 2-13, B Crothers 2-20)
    Instonians III beat Cliftonville Academy II by 86 runs
    
    Woodvale II 138-4 (M Warke 57no, J McComb 30no, N Holmes 3-12)
    Cregagh II 97-9 (M Simpson 36, M Smyth 31, P Stewart 3-23, E Scott 2-18)
    Woodvale II beat Cregagh II by 40 runs
    
    Waringstown III 90-7 (S Stokes 39, R McKenna 2-17)
    Templepatrick II 70-7 (B Snell 2-1, S Best 2-15, J Snell 2-18)
    Waringstown III beat Templepatrick II by 20 runs
    
    
Reserve dates:
Final - 15th August