Cricket Ireland  
NCU logo
Northern Cricket Union
Charity Registration Number: NIC 106791

NCU Facebook Page
NCU Facebook Page
 
Under 15 Leagues 2019

Premier Division - (The Pedagogues Trophy) Winners 2018: Instonians A
Division 1 - Winners 2018: Templepatrick A

E.C.B. recommendation
It is recommended that no fielder who is under 15 years of age, except the wicketkeeper, shall be allowed to field nearer
than 8 yards measured from the middle stump except behind the wicket on the off side, until the batsman has played at the ball.

Premier Division - Competition Secretary: Andy McCrea (H) 9332 2492 (M) 07811 737047 (E) mccrea.a@sky.com
By 3rd May
CIYMS  v CSNI
Donacloney Mill A v Instonians A 
Lisburn v Templepatrick A

By 10th May
CSNI v Lisburn
Instonians A v Templepatrick A
Waringstown v CIYMS

By 24th May
CIYMS v Donacloney Mill A
CSNI v Instonians A
Templepatrick A v Waringstown

By 7th June
Donacloney Mill  A v CSNI 
Instonians A v CIYMS
Lisburn v Waringstown 

By 14th June
Lisburn v CIYMS
Templepatrick A v CSNI
Waringstown v Donacloney Mill A
                Played   Won   Tied   Lost   NR/V  Points
CIYMS              0      0      0      0      0       0
CSNI               0      0      0      0      0       0
Donacloney Mill A  0      0      0      0      0       0
Instonians A       0      0      0      0      0       0
Lisburn            0      0      0      0      0       0
Templepatrick A    0      0      0      0      0       0
Waringstown        0      0      0      0      0       0
----------------------------------------------------------

By 21st June
CSNI v Waringstown
Instonians A v Lisburn
Templepatrick A v Donacloney Mill A

By 26th July
CIYMS v Templepatrick A
Donacloney Mill A v Lisburn
Waringstown v Instonians A


No Play Off - Straight league winners
Division 1
Section A Secretary: Seymour Murphy (M) 07796 265295 (E) seymour_murphy@icloud.com
Section B & C
Secretary: Andrew Cowden (M) 07960 993263 (E) ajcowden86@yahoo.co.uk
Section A
                   Played   Won   Tied   Lost   NR/V  Points
Ballymena             0      0      0      0      0      0
Carrickfergus         0      0      0      0      0      0
Cliftonville Academy  0      0      0      0      0      0
Holywood              0      0      0      0      0      0
Muckamore             0      0      0      0      0      0
Templepatrick B       0      0      0      0      0      0
--------------------------------------------------------------

By 10th May
Ballymena v Carrickfergus
Cliftonville Academy v Holywood
Templepatrick B v Muckamore

By 24th May
Ballymena v Templepatrick B 
Carrickfergus  v  Cliftonville Academy
Holywood v Muckamore

By 7th June
Cliftonville Academy  v Ballymena 
Muckamore v Carrickfergus
Templepatrick B v Holywood

By 14th June
Holywood v Carrickfergus
Muckamore v Ballymena 
Templepatrick B v Cliftonville Academy 

By 21st June
Ballymena v Holywood
Carrickfergus v  Templepatrick B
Cliftonville Academy v Muckamore

Section B
            Played   Won   Tied   Lost   NR/V  Points
Ards           0      0      0      0      0      0
Bangor         0      0      0      0      0      0
Downpatrick    0      0      0      0      0      0
Dundrum        0      0      0      0      0      0
North Down     0      0      0      0      0      0
Saintfield     0      0      0      0      0      0
-------------------------------------------------------

By 10th May
Ards v Downpatrick
Dundrum v Bangor
Saintfield v North Down

By 24th May
Bangor v Saintfield
Downpatrick v Dundrum
North Down v Ards

By 7th June
Bangor v Downpatrick
Dundrum v North Down
Saintfield v Ards

By 14th June
Ards v Bangor
Downpatrick v North Down
Dundrum v Saintfield

By 21st June
Ards v Dundrum
North Down v Bangor
Saintfield v Downpatrick
Section C
                Played   Won   Tied   Lost   NR/V  Points
Armagh             0      0      0      0      0      0
Derriaghy          0      0      0      0      0      0
Donacloney Mill B  0      0      0      0      0      0
Instonians B       0      0      0      0      0      0
Lisburn            0      0      0      0      0      0
-----------------------------------------------------------

By 10th May
Armagh v Donacloney Mill B
Derriaghy v Laurelvale 
Instonians B v Cregagh

By 24th May
Cregagh v Derriaghy
Donacloney Mill B v Instonians B
Laurelvale v Armagh   

By 7th June
Derriaghy v Donacloney Mill B
Instonians B v Armagh
Laurelvale  v Cregagh

By 14th June
Armagh v Derriaghy
Cregagh v Donacloney Mill B
Laurelvale v  Instonians B  

By 21st June
Cregagh v Armagh
Donacloney Mill B v Laurelvale 
Instonians B v Derriaghy


Semi finals by 2nd August
Winners of Section C v Winners of Section B
Winners of Section A v Best runner-up

Final by 16th August