Cricket Ireland  
NCU logo
Northern Cricket Union
Charity Registration Number: NIC 106791

NCU Facebook Page
NCU Facebook Page
 
NCU Minor (Lindsay) Cup - 2019 (sponsored by Cleaver Black)
Honorary Competition Secretary: Roger Bell
(H) 9336 2743 (M) 07980 514186
(E) rbellccc@aol.com

First Round - 11th May
    Carrickfergus IV 159-9 (G Armstrong 85no, A Hare 3-30, C Cox 2-15, A Pyper 2-26, I Chapman 2-29)
    Bangor 160-8 III (I Chapman 45, P Houstoun 28, G Armstrong 3-20 (inc hat trick), B Crook 2-9)
    Bangor III beat Carrickfergus IV by 2 wickets
    
    BISC II 209-8 (S Kudale 45, R Singh 33, M Daptari 50, R Arbuthnot 3-19, S McCormach 2-18)
    Carrickfergus III 139 (S Gardner 30, S Palaniappan 4-22, V Gaur 2-18)
    BISC II beat Carrickfergus III by 69 runs
    
    Cliftonville Academy III walkover v Donaghadee II
    
    Cooke Collegians II 130-6 (D Keane 4-14)
    Instonians IV 122-8 (G Higgin 58no)
    Cooke Collegians II beat  Instonians IV by 8 runs
    
    Instonians III 177 (B Alexander 36, R Ellerby 38)
    Lisburn III 49 (A Kennedy 2-16, B Alexander 3-9)
    Instonians III beat Lisburn III by 128 runs
    
    North Down III 158 (I Arthur 38, R Suhail 44, A Leckey 2-23, J Gibson 3-17, Suresh 2-8)
    CSNI IV 117 (Amit 35, A Leckey 33, B Adams 2-10, J Gilmore 2-28, R Suhail 3-22, R Arnold 2-18)
    North Down III beat CSNI IV by 41 runs
    
    Waringstown IV 140-6 (D McCollum 56no, P Hutchinson 2-20, N Allen 2-24)
    Lurgan II 95 (M Tyagi 29, H McMeekin 3-15, L Thompson 2-10, C Williamson 2-30) 
    Waringstown IV beat Lurgan II by 45 runs
    
    
Second Round - 1st June
    Armagh III beat Waringstown IV
    
    BISC II 114 (S Kudale 26, W Adams 2-23, D Napier 3-17, B Dale 3-17)
    North Down III 88 (I Arthur 34, U Ashraf 2-9, S Palaniappan 5-14)
    BISC II beat North Down III by 26 runs
    
    Donacloney Mill III walkover v Saintfield II
    
    Bangor III 177-9 (A Kennedy 3-35)
    Instonians III 178-2 (J Kelly 82)
    Instonians III beat Bangor III by 8 wickets
    
    Laurelvale III 166-6 (J Livingstone 65, C Stewart 38)
    Muckamore IV 117-8 (B George 31, J Spiers 4-22, J Smyth 2-18)
    Laurelvale III beat Muckamore IV by 49 runs
    
    Woodvale III beat Templepatrick III
    
    Ballymena III 80 (A Wilkins 21, Anish 3-9, Dominic 4-7)
    Woodvale IV 84-6 (Dominic 23no, J Scott 3-32, E Watt 2-10)
    Woodvale IV beat Ballymena III by 4 wickets
    
    Cliftonville Academy III beat Cooke Collegians II by 9 runs
    
    
Third Round - 29th June
    BISC II walkover v Cliftonville Academy II
    
    Armagh III 124-9 (M Brownlee 39, C Robertson 2-18, H Ellerby 3-20)
    Instonians III 128-2 (R McKibbin 47, A Ly 34, R Lamb 2-6)
    Instonians III beat Armagh III by 8 wickets
    
    Donacloney Mill III 167-6 (K Weir 25, D Marshall 62, K Martin 39, 
    Woodvale III 170-3 (Dominic 34, Z Khan 21, G Irvine 56no, S Nagarajan 2-28)
    Woodvale III beat Donacloney Mill III by 7 wickets
    
    Woodvale IV walkover v Laurelvale III
    
    
Semi Finals - 27th July
    Woodvale IV 209-8 (Gopal 23, Anish 38, Amir 24, Faizan 40, H Ellerby 3-21, T Crothers 2-48, R McKibbin 2-8)
    Instonians III 210-2 (R McKibbin 99no, G Higgins 60)
    Instonians III beat Woodvale IV by 8 wickets
    
    Woodvale III beat BISC II by 1 run
    
    
Final - 24th August The Meadow, Dundrum CC
    Woodvale III 122 (Z Khan 25, S Swaby 20, H Ellerby 3-18, B Crothers 2-11)
    Instonians III 90 (H Ellerby 25,Dominic 2-15, S Donnelly 3-3, L Boobyer 4-24)
    Woodvale III beat Instonians III by 32 runs
    
    Lindsay (Minor) Cup Final 2019 Winners - Woodvale III
    Photo courtesy of Sanjay Nagarajan (Woodvale CC)