Cricket Ireland  
NCU logo
Northern Cricket Union
Charity Registration Number:NIC103522

NCU Facebook Page
NCU Facebook Page
 
Under 15 Leagues 2018
Division 1 - (The Pedagogues Trophy) Winners 2017: Instonians A
Division 2 - Winners 2017: Instonians B

E.C.B. recommendation
It is recommended that no fielder who is under 15 years of age, except the wicketkeeper, shall be allowed to field nearer
than 8 yards measured from the middle stump except behind the wicket on the off side, until the batsman has played at the ball.

Division 1- Competition Secretary: Andy McCrea (H) 9332 2492 (M) 07811 737047 (E) mccrea.a@sky.com
By 6 May
CIYMS 82-5 (A Whiteside 29)
CSNI 80-7 (M Cherry 33, J Eagleson 3-6)
CIYMS beat CSNI by 2 runs

Donacloney Mill A v Instonians A 

By 13 May
Instonians A v CSNI
Waringstown v CIYMS

By 27 May
CSNI v Waringstown
Donacloney Mill A v CIYMS

By 10 June
CIYMS v Instonians A
Donacloney Mill  A v Waringstown

By 17 June
CSNI v CIYMS
Instonians A v Donacloney Mill A

By 24 June
CSNI v Instonians A
CIYMS v Waringstown

By 1 July
CIYMS v Donacloney Mill A
Waringstown v CSNI
                Played   Won   Tied   Lost   NR/V  Points
CIYMS              1      1      0      0      0       4
Donacloney Mill A  0      0      0      0      0       0
Instonians A       0      0      0      0      0       0
Waringstown        0      0      0      0      0       0
CSNI               1      0      0      1      0       0
---------------------------------------------------------

By 8 July
Donacloney Mill A v CSNI
Instonians A v Waringstown

By 29 July
Instonians A v CIYMS
Waringstown v Donacloney Mill A

By 5 August
CSNI v Donacloney Mill A
Waringstown v Instonians A

Top 2 placed teams play in final
Division 2
Section A Secretary: Seymour Murphy (M) 07796 265295 (E) seymour_murphy@icloud.com
Section B & C
Secretary: Andrew Cowden (M) 07960 993263 (E) ajcowden86@yahoo.co.uk
Section A
                   Played   Won   Tied   Lost   NR/V  Points

Ballymena             0      0      0      0      0      0
Carrickfergus         0      0      0      0      0      0
Cliftonville Academy  0      0      0      0      0      0
Cregagh               0      0      0      0      0      0
Muckamore             0      0      0      0      0      0
Templepatrick A       0      0      0      0      0      0
Templepatrick B       0      0      0      0      0      0
---------------------------------------------------------

By 13 May
Cregagh v Cliftonville Academy
Muckamore v Carrick
Templepatrick A v Ballymena

By 27 May
Ballymena v Muckamore
Carrickfergus v Cliftonville Academy
Templepatrick B v Cregagh

By 3 June
Carrickfergus v Ballymena
Cliftonville Academy v Templepatrick B
Templepatrick A v Muckamore

By 10 June
Ballymena v Templepatrick B
Cregagh v Carrickfergus
Templepatrick A v Cliftonville Academy

By 17 June
Ballymena v Cregagh
Carrickfergus v Templepatrick A
Templepatrick B v Muckamore

By 24 June
Cregagh v Templepatrick A
Cliftonville Academy v Muckamore
Templepatrick B v Carrickfergus

By 1 July
Cliftonville Academy v Ballymena
Templepatrick A v Templepatrick B 
Muckamore v Cregagh
Section B
            Played   Won   Tied   Lost   NR/V  Points

Ards           0      0      0      0      0      0
Bangor         0      0      0      0      0      0
Downpatrick    0      0      0      0      0      0
Dundrum        0      0      0      0      0      0
North Down     0      0      0      0      0      0
Saintfield     0      0      0      0      0      0
---------------------------------------------------------

By 13 May
Ards v Dundrum
Downpatrick v Saintfield

By 27 May
Dundrum v Bangor
Saintfield v Ards

By 3 June
Bangor v Downpatrick
North Down v Saintfield

By 10 June
Dundrum v North Down
Saintfield v Bangor

By 17 June
Ards v Bangor
Downpatrick v North Down

By 24 June
Ards v Downpatrick
North Down v Bangor
Saintfield v Dundrum

By 1 July
Dundrum v Downpatrick
North Down v Ards
Section C
                Played   Won   Tied   Lost   NR/V  Points

Armagh             0      0      0      0      0      0
Derriaghy          0      0      0      0      0      0
Donacloney Mill B  0      0      0      0      0      0
Instonians B       0      0      0      0      0      0
Laurelvale         0      0      0      0      0      0
Lisburn            0      0      0      0      0      0
Lurgan             0      0      0      0      0      0
---------------------------------------------------------

By 13 May
Derriaghy v Donacloney Mill B
Instonians B v Laurelvale
Lisburn v Armagh

By 27 May
Armagh v Donacloney Mill B
Instonians B v Derriaghy
Lisburn v Lurgan

By 3 June
Derriaghy v Laurelvale
Donacloney Mill B v Lisburn
Lurgan v Armagh

By 10 June
Armagh v Derriaghy
Instonians B v Lurgan
Laurelvale v Lisburn

By 17 June
Derriaghy v Lisburn
Donacloney Mill B v Instonians B
Lurgan v Laurelvale

By 24 June
Donacloney Mill B v Lurgan
Laurelvale v Armagh
Lisburn v Instonians B

By 1 July
Armagh v Instonians B
Lurgan v Derriaghy
Laurelvale v Donacloney Mill B



Semi finals (by 5 August)
Winners of Section A v Winners of Section C
Winners of Section B v Best runner-up

Final (by 15 August)