Cricket Ireland  
NCU logo
Northern Cricket Union
Charity Registration Number:NIC103522

NCU Facebook Page
NCU Facebook Page
 
Irish Senior Cup 2018
Round One - Saturday 19th May (Reserve date - Sunday 27th May)
    Armagh 164 (C Russell 49no, E Ahmed 3-41, F Nasr 2-23, T Amruma 2-28, E Uddin 2-23)
    Balbriggan 168-1 (C Fletcher 88no, A Harper 22, F Nasr 37no)
    Balbriggan beat Armagh by 9 wickets
    
    Carrickfergus 237-8 (M Gilmour 22, I Parkhill 26, J Burton 87, D Poulton 65, S Campbell 4-42)
    Coleraine 118 (G Hume 30, M Poskitt 28, A Martin 2-26, R Eagleson 5-15)
    Carrickfergus beat Coleraine by 119 runs
    
    CIYMS 220 (C Dougherty 122, J Mulder 35, E Richardson 3-40, M Nofal 3-41)
    North County 103 (M Nofal 59, A Coulter 2-25, N Jones 4-32, T Britton 2-8)
    CIYMS beat North County by 117 runs
    
    Clontarf 263-7 (A Pienaar 92, W Azmat 50, B Coglan 46, J Thompson 2-38, A Britton 2-52, J Robinson 2-60)
    Brigade 161 (J Thompson 59, A Pienaar 3-44, S Dutt 2-14, D Delany 2-25)
    Clontarf beat Brigade by 102 runs
    
    CSNI 243-8 (M Ellison 131, A Wright 69, C Young 4-33, D Scanlon 3-40)
    Bready 170 (I Samarasooriya 42, R Barr 26, A Lucas 38no, G McCarter 2-31, A Malan 2-43, B Adair 3-18, S Ross 3-39)
    CSNI beat Bready by 73 runs
    
    Eglinton 217-7 (R Allen 30, K O'Doherty 40, M Erlank 39, S Thompson 36, C Pierce 21no, A Hamad 2-31, G Dockrell 2-26, F Conaty 2-28)
    Leinster 221-3 (I O'Herlihy 34, G Delany 25, M Patil 37, G Dockrell 64no, J Caroll 55no, R Allen 2-46)
    Leinster beat Eglinton by 7 wickets
    
    Merrion 295-7 (D Joyce 72, J Carty 72, J Anderson 78, P Tice 32, G Boyd 3-44)
    Donemana 294 (M Cooray 32, A McBrine 90, G McClintock 85, P Mehta 3-45, T Kane 3-30, J Carty 2-37)
    Merrion beat Donemana by 1 run
    
    Malahide 212-6 (G Ford 80, P Chase 40no, P Kartik 2-38, F Iqbal 2-25)
    Muckamore 216-9 (C Drummond 108no, N Gill 32, J Newland 5-20, D O'Halloran 2-13)
    Muckamore beat Malahide by 1 run
    
    Fox Lodge 165 (C Tshiki 21, B Allen 62, L Hayes 30, M Grossett 2-42, S Nelson 3-27)
    North Down 169-5 (A Shields 80, R Pretorius 26, L Finlay 2-23)
    North Down beat Fox Lodge by 5 wickets
    
    Ardmore 190 (K Martin 60, D Curry 34, F Coutts 3-38, B White 3-43, R Anders 2-23)
    Phoenix 192-4 (R Lawrence 74no, B Kneebone 63, G Neely 2-20)
    Phoenix beat Ardmore by 6 wickets
    
    Strabane 222-8 (R Logue 40, R Gallagher 31, P Gillespie 82, M Bauer 4-44, D Carey 2-42)
    Cork County 218 (R Durity 51, C Hassett 28, R Duggan 26, S Meads 28no, R Gallagher 4-31)
    Strabane beat Cork County by 2 wickets
    
    Cork Harlequins 159 (T Williamson 75, M Bruster 36, J Barnes 2-19, S Singh 2-22, H Tector 5-32)
    YMCA 161-3 (S Singh 92, J Tector 26)
    YMCA beat Cork Harlequins by 7 wickets
    
    Bye: Instonians, Pembroke, The Hills & Waringstown (Previous year's semi finalsts)
    
    
Round Two - Sunday 17th June (Reserve date - Sunday 24th June)
    
    
Round Three - Sunday 15th July (Reserve date - Sunday 22nd July)
    
    
Semi-Finals - Sunday 12th August (Reserve date Sunday 26th August)
    
    
Final - Saturday 1st September at Stormont