Cricket Ireland   Leinster CU   North West CU   Ulster Cricketer  
NCU logo
NCU Facebook NCU Facebook

Northern Cricket Union
Charity Registration Number:NIC103522

Go to NCU Groundsmans Association Website
NCU Groundsmans Association NCU Groundsmans Association
   
 
Under 15 League 2017
E.C.B. recommendation
It is recommended that no fielder who is under 15 years of age, except the wicketkeeper, shall be allowed to field nearer
than 8 yards measured from the middle stump except behind the wicket on the off side, until the batsman has played at the ball.


Division 1 - The Pedagogues Trophy - Winners 2016: Donaghcloney and Lisburn
Section Honorary Secretary: Andy McCrea (H) 9332 2492 (M) 07811 737047 (E) mccrea.a@sky.com
By 14th May
CIYMS		v CSNI
Derriaghy	v Waringstown
Instonians A	v Lisburn

By 21st May
CSNI 		v Derriaghy
Instonians A	v CIYMS
Waringstown	v Lisburn

By 4th June
CSNI		v Waringstown
Derriaghy	v Instonians A
Lisburn		v CIYMS
By 18th June
CIYMS		v Derriaghy
Lisburn		v CSNI
Waringstown	v Instonians A

By 30th July
Derriaghy	v Lisburn
Instonians A	v CSNI
Waringstown	v CIYMS

Play-off to decide Winner
A 1st Place v 4th Place
B 2nd Place v 3rd Place

Final
Winner of A v Winner of B

Division 2 - Winners 2016: Instonians B and Muckamore
Section Secretary: Andrew Cowden (M) 07960 993263 (E) ajcowden86@yahoo.co.uk
Section A				
By 21st May				
Academy		v Templepatrick B	
Ballymena	v Carrickfergus		
Cliftonville	v Muckamore		

By 4th June				
Carrickfergus	v Academy		
Muckamore	v Templepatrick A	
Templepatrick B v Cliftonville		

By 11th June				
Academy		v Muckamore
Carrickfergus	v Cliftonville
Templepatrick A v Ballymena

By 18th June				
Academy		v Cliftonville
Muckamore	v Ballymena
Templepatrick B v Templepatrick A

By 25th June
Ballymena	v Templepatrick B
Cliftonville	v Templepatrick A
Muckamore	v Carrickfergus

By 2nd July
Carrickfergus 	v Templepatrick B
Cliftonville	v Ballymena
Templepatrick A v Academy

By 30th July
Ballymena	v Academy
Templepatrick A v Carrickfergus
Templepatrick B v Muckamore
Section B
By 21st May
Ards		v Downpatrick
Bangor		v Dundrum
Saintfield	v North Down

By 4th June
Downpatrick	v Saintfield
Dundrum		v Ards
North Down	v Bangor

By 11th June
Ards		v Saintfield
Downpatrick	v Bangor
Dundrum		v North Down

By 18th June
Bangor		v Ards
Saintfield	v Dundrum
North Down	v Downpatrick

By 25th June
Ards		v North Down
Dundrum		v Downpatrick
Saintfield	v Bangor
Section C
By 21st May
Armagh		  v Cregagh
Donaghcloney Mill v Instonians B
Laurelvale	  v Lurgan

By 4th June
Cregagh		  v Laurelvale
Instonians B	  v Armagh
Lurgan		  v Donaghcloney Mill

By 11th June
Armagh		  v Donaghcloney Mill
Laurelvale	  v Instonians B
Lurgan		  v Cregagh

By 18th June
Cregagh		  v Donaghcloney Mill
Instonians B	  v Lurgan
Armagh		  v Laurelvale

By 25th June
Donaghcloney Mill v Laurelvale
Instonians B	  v Cregagh
Lurgan		  v Armagh
Semi-Finals
D  Winner of Group A v Winner of Group C
E  Winner of Group B v Best Runner-Up

Final
Winner of D v Winner of E