Cricket Ireland   Leinster CU   Ulster Cricketer  
NCU logo
NCU Facebook NCU Facebook

Northern Cricket Union
Charity Registration Number:NIC103522

Go to NCU Groundsmans Association Website
NCU Groundsmans Association NCU Groundsmans Association
   
 

GORDON McCULLOUGH MEMORIAL CUP (Saturday League, Division 1)

Winners 2016: RBAI

Honorary Competition Secretaries:
Pools A & B: David Keown  (M) 079 7281 8760  (E) dKeown481@c2kni.net
Pools C & D: Ian Latham (E) i_latham@hotmail.com

Semi-Finals
Saturday 27th May

First Place Playoffs
Limavady GS beat Bangor GS
RBAI (24 pts) beat MCB (0 pts)

Second Place Playoffs
BRA beat Wallace HS

Third Place Playoffs
Campbell College beat Ballyclare HS

Fourth Placed Playoffs
Grosvenor GS beat Friends' School
Finals Day Matches - Saturday 10th June
1st and 2nd place play off (McCullough Cup Final) RBAI beat Limavady GS
3rd and 4th place play off MCB v Bangor GS
5th and 6th place play off BRA v Winner of Ballymena Academy v Down HS
7th and 8th place play off Wallace HS v Loser of Ballymena Academy v Down HS
9th and 10th place play off Campbell College v ?
11th and 12th place play off Ballyclare HS v ?
13th and 14th place play off Grosvenor GS v ?
15th and 16th place play off Friends' School v ?


Table - Pool A
                             Pts
                    P   Pts  Diff
Bangor GS           3   12    38
Down HS             3    6    34
Sullivan Upper      2    2    16
Regent House        2    0     8
Table - Pool B
                             Pts
                    P   Pts  Diff
Limavady GS         2    8    28
Ballymena Academy   3    6    30
Foyle College       3    6    26
Coleraine GS        2    0     8
Table - Pool C
                             Pts
                    P   Pts  Diff
RBAI                3   12    58
Wallace HS          3    8    28
Campbell College    3    4    22
Friends' School     3    0    16
Table - Pool D
                             Pts
                    P   Pts  Diff
MCB                 3   12    58
BRA                 3    8    38
Ballyclare HS       3    4    20
Grosvenor GS        3    0     8
Results - Pool A
13th May
Bangor (12pts) bt Regent (8pts)
Down (10pts) drew with Sullivan
(10pts)

6th May
Bangor (14pts) bt Sullivan (6pts)
Down (16pts) bt Regent (0pts)

29th April
Bangor (12pts) bt Down High (8pts)

Results - Pool B
13th May
Foyle (10pts) drew with Ballymena
(10pts)
Limavady v Coleraine

6th May
Foyle (12pts) beat Coleraine GS
(4pts)
Limavady (12pts) beat Ballymena
(8pts)   

29th April
Limavady (16pts) beat Foyle (4pts)
Ballymena (12pts) beat Coleraine
(4pts)
Results - Pool C
13th May
Wallace (12pts) beat Friends 
(8pts)
RBAI (22pts) beat Campbell C 
(2pts)

6th May
Wallace (16pts) bt Campbell C
(4pts)
RBAI (16) bt Friends' (4pts)


29th April
RBAI (20pts) bt Wallace (0pts)
Campbell C (16pts) bt Friends
(4pts)

Results - Pool D
13th May
MCB (20pts) beat Ballyclare (0pts)
BRA (20pts) beat Grosvenor (0pts)

6th May
Ballyclare (12pts) bt Grosvenor
(8pts)
MCB (18pts) bt BRA (6pts)

29th April
BRA (12pts) bt Ballyclare (8pts)
MCB (20) beat Grosvenor (0pts)