Cricket Ireland   Leinster CU   North West CU   Ulster Cricketer  
NCU logo
NCU Facebook NCU Facebook

Northern Cricket Union
Charity Registration Number:NIC103522

Go to NCU Groundsmans Association Website
NCU Groundsmans Association NCU Groundsmans Association
   
 
Irish Senior Cup 2017
Round One - Saturday 13th May
    Drummond 159 (A McDaid 42, A Christie 50, F Nasar 3-6, T McGrath 2-14, K Ali 2-25)
    Balbriggan 163-6 (C Fletcher 68no, F Nasar 52, Samad 23, S Moore 3-34, S Dunn 2 -26)
    Balbriggan beat Drummond by 4 wickets
    
    Bready 267-8 (I Samarasooriya 81, D Rankin 35, R Kelly 31, R Neppalli 4-55, K King 2-53)
    Cork County 149-7 (32 overs, S Grobler 35, R Barr 3-35)
    Bready beat Cork County by 56 runs (DLS)
    DLS par score was 205 in 32 overs
    
    Brigade 324-5 (N McDonnell 120, J Thompson 91, D Barr 39)
    Leinster 186 (25 overs, C Mallon 61, J Carroll 36, A Britton 4-44, J Robinson 2-39, J Thompson 2-46)
    Brigade beat Leinster 59 runs (DLS)
    DLS par score was 245 in 25 overs
    
    North County 262-7 (J Grassi 45, A Sheridan 52, J Andrews 55, E Richardson 53no, M McGillivary 2-45, T Britton 2-45, J van der Merwe 2-44)
    CIYMS 263-5 (J Matchett 93, C Dougherty 34, N Jones 64no, M McGillivary 24, K Rajavelu 23no, T Richardson 3-39)
    CIYMS beat North County by 5 wickets
    
    Coleraine 194-8 (S Campbell 57, T Chopra 32, R Chopra 25, V Chopra 20no, M Tariq 2-20, R Dhammika 2-24)
    Railway Union 135 (24.2 overs, R Russell 33, R Dhammika 29, S Hutchinson 2-17, S Campbell 4-1)
    Coleraine beat Railway Union by 19 runs (DLS)
    DLS par score was 154 in 25 overs
    
    Clontarf 240-6 (D Gallagher 23, J Mooney 60, W Azmat 24, R Forrest 71no, I Butt 3-41)
    Donemana 242-7 (I Butt 22, G McClintock 132no, D McGerrigle 21, S Islam 3-43, N Khan 2-38)
    Donemana beat Clontarf by 3 wickets
    
    Eglinton 210-8 (A Millar 56, T Garwe 30, J Millar 36no, J Martin 25no, M Berry 2-36, G Koopman 3-24, C Atkinson 2-30)
    Lisburn 211-3 (35.1 overs, G Koopman 102no, R Simpson 21, A Berry 50, R Rankin 23)
    Lisburn beat Eglinton by 7 wicket
    
    Ardmore 188-7 (R Alam 77, P Harrigan 35, A Adey 2-26, N Gill 2-37)
    Muckamore 189-3 (41.1 overs, R Haire 66no, I Hussain 30, K Rapulana 52no, D Curry 2-39)
    Muckamore beat Ardmore by 7 wickets
    
    Fox Lodge 139 (34 overs, P Davison 4-47, C Robinson 3-29, S Nelson 2-2)
    North Down 141-4 (R Pretorius 50no, A Shields 46, D Graham 31)
    North Down beat Fox Lodge by 6 wickets
    
    Pembroke 263-7 (D Hogan 35, T Lawson 104no, R Hopkins 43, F Tucker 23, A Khan 2-27, S Sukmpal 2-52)
    Co. Galway 122 (36.2 overs, S Nasim 51, F Tucker 4-22, P Lawson 2-20)
    Pembroke beat Co. Galway by 141 runs
    
    Phoenix 312-8 (R Anders 41, N Pretorius 49, A Keravalis 89, T Anders 50, A Martin 2-32, S Grant 2-51)
    Carrickfergus 181-9 (I Parkhill 59no, A Shetty 50, T Anders 2-12, G Millar 4-36, R Strydom 2-46)
    Phoenix beat Carrickfergus by 131 runs
    
    CSNI 98 (G McCarter 40, A Wright 30, N Shoukat 2-23, R Cartwright 2-20, A van der Merwe 4-16)
    The Hills 99-2 (C McLoughlin-Gavin 45no, H Shah 42no, A Blain 2-36)
    The Hills beat CSNI by 8 wickets
    
    
    Bye: Merrion, YMCA, Waringstown & Instonians
    
    
Round Two - Sunday 11th June (Reserve date Sunday 18th June)
    Bready v Pembroke
    CIYMS v YMCA
    Coleraine v Waringstown
    Donemana v The Hills
    Instonians v Brigade
    Lisburn v Balbriggan
    Merrion v Muckamore
    North Down v Phoenix
    
    
Round Three - Sunday 9th July (Reserve date ?)
    
    
Semi-Finals - Saturday 12th August (Reserve date Sunday 27th August)
    
    
Final - Saturday 2nd September (Reserve date Saturday 9th September)