Cricket Ireland   Leinster CU   North West CU   Ulster Cricketer  
NCU logo
NCU Facebook NCU Facebook

Northern Cricket Union
Charity Registration Number:NIC103522

Go to NCU Groundsmans Association Website
NCU Groundsmans Association NCU Groundsmans Association
   
 
NCU Minor (Lindsay) Cup - 2017 (sponsored by Cleaver Black)
Honorary Competition Secretary: Roger Bell
(H) 9336 2743 (M) 07980 514186
(E) rbellccc@aol.com
First Round - 13th May
    A	Muckamore IV beat Lurgan II by 8 wickets
    B	Ballymena III beat Cooke Collegians II by 59 runs
    C	CSNI V beat Cregagh II by 2 wickets
    D	Instonians IV beat Lisburn III  by 28 runs
    E	Cliftonville II beat Carrickfergus III by 8 wickets
    F	Academy III beat Donaghadee II by 10 wickets
    G	Armagh III beat Waringstown IV by 61 runs
    H	Bangor III walkover v Victoria II
    
    Donaghadee II 119-6 (F Gilroy 35, L Martin 29, B Kane 2-13, A Bell 2-27)
    Academy III 120-0 (B Kane 72no, D Reid 42no)
    Academy III beat Donaghadee II by 10 wickets
    
    Cregagh II 167-2 (P Walker 47, C MacDonald 59no)
    CSNI V 168-8 (C Cahoon 60, A Cowan 16, C Rae 3-26, S Grant 2-29)
    CSNI V beat Cregagh II by 2 wickets
    
    Instonians IV 185-7 (S McLarnon 30, J Lambert 72no, W Rudd 2-34, N Doak 2-35)
    Lisburn III 157-9 (G McGill 22, P Ferguson 22, N Doak 23, M Glass 24, G Walker 2-30, A Kennedy 3-32, M Peak 2-29)
    Instonians IV beat Lisburn III by 28 runs
    
    Ballymena III 185-8 (S Watt 37, J Carmichael 66no, P Campbell 24, H Naveed 2-30, B Dadhania 3-24, M Grimeson 2-51)
    Cooke Collegians II 126 (C Wilson 20, P Murphy 23, B Dadhania 20, J Appukuttan 22no, M bEll 2-31, P Campbell 3-12)
    Ballymena III beat Cooke Collegians II by 59 runs
    
    Lurgan II 102 (M McShane 21, L Derby 21no, Pravin 2-13, Manu 3-15 Sanu 2-14)
    Muckamore IV 103-2 (B George 22, D Allen 36)
    Muckamore IV beat Lurgan II by 8 wickets
    
    Cliftonville II 62 (J Kane 13, T McCord 2-8, G Cleland 2-13, M Dennison 3-9, C Salt 2-8)
    Carrickfergus III 63-2 (I Laham 19no, C Salt 19no)
    Cliftonville II beat Carrickfergus III by 8 wickets
    
    
Second Round - 3rd June
    I	Carrickfergus IV v Dundrum II
    J	North Down III	 v Woodvale III
    K	Muckamore IV	 v Ballymena III
    L	CSNI V		 v Instonians IV
    M	Cliftonville II	 v Academy III
    N	Armagh III	 v Bangor III
    O	CSNI IV		 v Newforge II (4th June)
    P	Derriaghy III	 v Laurelvale II (at Laurelvale)
    
    
Third Round - 24th June
    Q	I  v  J
    R	K  v  L
    S	M  v  N
    T	O  v  P
    
    
Semi Finals - 29th July
    U	Q  v  R
    V	S  v  T
    
    
Final - 19th August at Ballygomartin Road, Woodvale CC
     
    W	U  v  V
    
    

Reserve dates:
1st Round - 21st May
2nd Round - 11th June
3rd Round - 2nd July
Semi-Final - 6th August
Final - 27th August

(NOTE: If a team has been nominated by their club as not playing Sundays then the reserve date will be the Saturday following the previous round)