Cricket Ireland   Leinster CU   North West CU   Ulster Cricketer  
NCU logo
NCU Facebook NCU Facebook

Northern Cricket Union
Charity Registration Number:NIC103522

Go to NCU Groundsmans Association Website
NCU Groundsmans Association NCU Groundsmans Association
   
 
NCU Junior Cup - 2017
Goldblatt McGuigan logo Section Secretary: Roger Bell
(H) 9336 2743 (M) 07980 514186
(E) rbellccc@aol.com
First Round - 20th May
    Muckamore II 126 (D Rainey 33, M Glass 3-21, J Gibson 3-27, S Glass 2-6)
    Ballymena 128-3 (J Elder 21, S Colgan 29no, W Montgomery 38)
    Ballymena beat Muckamore II by 7 wickets
    
    Cooke Collegians 174-9 (L Wilmott 76no, A Magennis 4-19, L Topping 2-28)
    Waringstown II 132 (J Waite 40, A Mitchell 28, S Masih 5-22, C Shekar 3-27)
    Cooke Collegians beat Waringstown II by 42 runs
    
    Monaghan 63 (Abdullah 16, L Moore 3-12, D McCormick 5-38, C Rae 2-3)
    Cregagh  64-3 (A Johnston 29)
    Cregagh beat Monaghan by 7 wickets
    
    Ards 142 (P Nihell 39, M Hulbert 18, A Savage 17, C Andrews 3-27, S Dyer 3-34, N Hodgins 3-13)
    CSNI II 143-4 (S Dyer 56no, C Beverland 34, T Dalzell 21, A Khan 3-41)
    CSNI II beat Ards by 6 wickets
    
    Victoria 126 (A Gray 36, D.Lawrence 3-20, G Gaw 3-29)
    Larne 127-5 (C Keenan 51, D Lawrence 32no, D Glover 3-30, J Bunting 2-18)
    Larne beat Victoria by 5 wickets
    
    Lisburn II 147 (J Ritchie 36, Nat Doak 24, G Magill 21, M Burns 3-12, L Edgar 3-37, M Azmal 2-24)
    Laurelvale 151-4 (D Henry 43, D Sinton 28, B Khan 20no)
    Laurelvale beat Lisburn II by 6 wickets
    
    Waringstown III 223 (S Harrison 39, G Heyburn 84, U Minhas 2-48)
    Instonians II 224-3 (M Warke 50, O Metcalfe 122, R McCarthy 26no)
    Instonians II beat Waringstown III by 7 wickets
    
    Newforge 198 (Senthil 51, Hamza 43, R Komuturi 3-26, G King 2-40, V Valleri 2-40, N Behnal 2-47) 
    Dunmurry 184-9 (C Boyle 36, R Tatineni 31, B Kilari 29, G King 24, Jaz 4-50, Rosimon 2-23, Pradeep 2-36) 
    Newforge beat Dunmurry by 2 runs (DLS)
    DLS par score was 186 after 40 overs
    
Second Round - 3rd June
    I  Larne	    v CSNI II
    J  Cooke Collegians v Cregagh (at Ballyclare Rugby Club)
    K  Saintfield	    v Donaghadee
    L  Dundrum	    v BISC
    M  CIYMS II	    v Templepatrick
    N  Drumaness	    v Ballymena II
    O  Newforge	    v Laurelvale
    P  Instonians II    v Ballymena
    
    
Third Round - 17th June
    Q  I  v  J
    R  K  v  L
    S  M  v  N
    T  O  v  P
    
    
Semi Finals - 1st July
    U  Q  v  R
    V  S  v  T
    
    
Final - 5th August at Moylena, Muckamore CC
    W  U  v  V
    
Reserve dates:
1st Round - 28th May
2nd Round - 11th June
3rd Round - 25th June
Semi-Final - 9th July
Final - 12th August

(NOTE: If a team has been nominated by their club as not playing Sundays then the reserve date will be the Saturday following the previous round)