Cricket Ireland   Leinster CU   North West CU   Ulster Cricketer  
NCU logo
NCU Facebook NCU Facebook

Northern Cricket Union
Charity Registration Number:NIC103522

Go to NCU Groundsmans Association Website
NCU Groundsmans Association NCU Groundsmans Association
   
 
Arthur J Gallagher Senior Challenge Cup - 2017
Honorary Competition Secretary: Roger Bell
(H) 9336 2743 (M) 07980 514186
(E) rbellccc@aol.com
Preliminary Round - 29th April
    Cliftonville 195 (N Cahill 64, M McCord 25, M Adair 2-21, D Kennedy 2-39, P McCormick 2-36)
    Holywood 199-4 (R Adair 23, M Adair 92no, P McCormick 27no)
    Holywood beat Cliftonville by 6 wickets
    MoM: M Adair (Holywood)
    
    Academy 153 (A Magee 22, P Hall 48, I Moffet 22, O McCollum 2-17, A Bingham 3-26, P Maxwell 2-32, K Mohammed 2-16)
    Lurgan 155-5 (C Grieve 55no, O McCollum 28, C Halliday 3-40)
    Lurgan beat Academy by 5 wickets
    MoM: C Grieve (Lurgan)
First Round - 20th May
    CIYMS 263-7 (J Matchett 53, C Dougherty 37, J van der Merwe 27, N Jones 60no, K Rajavelu 20, R Desai 2-46, T McClure 2-39)
    Donaghcloney Mill 92 (R Desai 32, N Jones 2-13, M McGillivary 3-30, T Britton 3-23, K Rajavelu 2-6)
    CIYMS beat Donaghcloney Mill by 171 runs
    
    CSNI 259-6 (W Horwood 54, J Kennedy 81, A Cowden 38, A Wright 24no, P Beverland 25, P Botha 2-27, J Holmes 2-20)
    Carrickfergus 252 (M Gilmour 22, I Parkhill 39, A Haggan 75, D Poulton 64, A Blain 4-42, M Amjad 3-42)
    CSNI beat Carrickfergus by 7 runs
    
    Lurgan 132 (S Chambers 49, T Magowan 2-22, D Mullan 3-14)
    Downpatrick 134-4 (C Boultwood 24, R Smyth 71no, C Grieve 2-23)
    Downpatrick beat Lurgan by 6 wickets
    
    Derriaghy 102 (J Cardozi 26no, Na Smith 2-29, J Magee 4-20, R McKinley 2-27)
    Instonians 106-0 (Ni Smith 31no, J Shannon 69no)
    Instonians beat Derriaghy by 10 wickets
    
    Armagh 119 (D Simpson 3-34, R McConkey 3-29, N Doak 2-18)
    Lisburn 120-4 (A Berry 31, N Doak 33no, A Whitcroft 2-28)
    Lisburn beat Armagh by 6 wickets
    
    Muckamore 214 (S Gordon 33, C Drummond 26, I Hussain 38, K Rapulana 30, P Eastham 26, J Mitchell 2-40, J McCollum 3-29, L Nelson 3-30)
    Waringstown 213 (A Dennison 51, G Thompson 66, K McCallan 25, M McClean 22, A Adey 2-24, I Hussain 2-29)
    Muckamore beat Waringstown by 1 run
    
    Bangor 111 (C Burns 20, M Moreland 3-8, P Eakin 3-30, A Shields 2-9)
    North Down 113-1 (D Graham 20, N Burns 50no, A Shields 35no)
    North Down beat Bangor by 9 wickets
    
    Woodvale 238-6 (Ma Irwin 57, P Robinson 73, D Kennedy 2-29, P McCormick 2-54)
    Holywood 225 (A Duddy 21, R Adair 93, P McCormick 45, J Wilson 21, F Saeed 2-52, L Adair 4-34)
    Woodvale beat Holywood by 13 runs
    
    
Second Round - 17th June
    
    
Semi Finals - 1st July
    
    
Final - Friday 28th July at The Green, Comber, North Down CC
    
    

Reserve dates:
Preliminary Round - 7th May
1st Round - 28th May
2nd Round - 25th June
Semi-Final - 9th July
Final - 29th July

(NOTE: If a team has been nominated by their club as not playing Sundays then the reserve date will be the Saturday following the previous round)