Cricket Ireland  
NCU logo
Northern Cricket Union
Charity Registration Number:NIC103522

NCU Facebook Page
NCU Facebook Page
 
NCU Junior Cup - 2012 (sponsored by Goldblatt McGuigan)
Ulster Bank logoHonorary Competition Secretary: Gordon Scott
30a Falcon Avenue, Newtownards BT23 4GE
(H) 9181 9756 (M) 07815 865269 (E)
aprilcottage80@btinternet.com
First Round - 19th May
    Cooke Collegians 141 (R Johnson 42, C Shekar 26, C Johnson 23, D Humphreys 4-34, J King 2-18, J Irons 2-23, B Boyd 2-45)
    Academy 142-6 (D Morgan 53, D Humphreys 23, M Shields 22, R Johnson 2-45, A Brown 2-47)
    Cooke Collegians beat Academy as Academy played an ineligible player.
    
    Ballymena II 73 (S Lester 5-17, J Morton 2-12)
    Armagh 74-4 (C Russell 32no)
    Armagh beat Ballymena II by 6 wickets
    
    Instonians II 165 (J Mallor 73no, J Hewlett 49, M Lyndsey 4-37)
    CIYMS II 168-3 (A Hingston 63no, G Brittain 49)
    CIYMS II beat Instonians II by 7 wickets
    
    Lisburn II 207 (G Elliott 60, P Ferguson 48, D Stanton 4-20)
    Larne 150 (G Gaw 27, C Williams 2-17, M Foster 2-28)
    Lisburn II beat Larne by 57 runs
    
    Dunmurry 32 (R Jose 6-6, J Edgar 3-5)
    Portadown 33-1
    Portadown beat Dunmurry by 9 wickets
    
    Victoria 153 (D Vennard 65, S Leckey 4-25)
    Millpark 154-5 (K Dempster 57no, C McCrum 46, A Grey 3-47)
    Millpark beat Victoria by 5 wickets
    
    North Down II beat Woodvale II by 19 runs
    
    Laurelvale beat Drumaness by 104 runs
    
    Dungannon beat Donaghadee (Donaghadee unable to field a team)
    Saintfield beat PSNI (PSNI unable to field a team)
    
Second Round – 2nd June
    Armagh 265-6 (M Villiers 28, D Lester 26, M Steenson 88, H Doyle 53, G Harrison 2-61, P Murray 2-35)
    Saintfield 253 (G Harrison 94, M Greer 28, S Black 29no, H Doyle 2-51, M Hoey 2-28)
    Armagh beat Saintfield by 12 runs
    
    CIYMS II 317-6 (M Hingston 113, R Boultwood 102no, R Jose 3-47)
    Portadown 113 (J Matchett 5-23)
    CIYMS II beat Portadown by 204 runs
    
    Waringstown II 182-9 (Josh Hall 59, R Johnston 3-26)
    Cooke Collegians 184-8 (M Robinson 66no, J Mitchell 4-38)
    Cooke Collegians beat Waringstown II by 2 wickets
    
    Bangor II 241 (E Fraser 138, N Khan 41, C Copeland 3-30)
    Cregagh 244-5 (M Simpson 127no, P Walker 36)
    Cregagh beat Bangor II by 5 wickets
    
    Dungannon 152 (S Hughes 4-30, P Sinton 3-16)
    Laurelvale 153-2 (D Henry 56)
    Laurelvale beat Dungannon by 8 wickets
    
    Lisburn II 150
    Ards 76 (D Suffern 4-18, M Foster 4-24)
    Lisburn II beat Ards by 74 runs
    
    North Down II 315-8 (P Davison 89no, G Patterson 68, A Haire 44)
    Millpark 163 ( overs, S Irvine 5-18)
    North Down II beat Millpark by 152 runs
    
    BISC 66 (C Busby 3-10, R Smith 3-10)
    Templepatrick 70-0
    Templepatrick beat BISC by 10 wickets
    
Third Round – 16th June
    S  Lisburn II beat Cregagh in a bowl out
    T  CIYMS II beat Armagh in a bowl out
    U  Laurelvale beat North Down II by 137 runs
    V  Cooke Collegians beat Templepatrick by 17 runs
    
    Laurelvale 261-9(C Irwin 95, L Edgar 31, B Adams 2-28)
    North Down II 124 (P Davison 49, M Burns 4-33, L Edgar 3-32)
    Laurelvale beat North Down II by 137 runs
    
Semi Finals – 21st July
    W  Lisburn II beat CIYMS II by 9 wkts
    X  Cooke Collegians beat Laurelvale by 3 wickets
    
    CIYMS II 46 (N  McDowell 4-9, C Atkinson 3-12, M Foster 2-4)
    Lisburn II 50-1 (G  Halliday 30no)
    Lisburn II beat CIYMS II by 9 wickets
    
    Laurelvale 171-6 (C Irwin 47, C Webb 30)
    Cooke Collegians 172-7 (S Leckey 50, C Johnson 32, J Lyttle 2-31)
    Cooke Collegians beat Laurelvale by 3 wickets
    
Final – 4th August at CIYMS CC, Belmont
    Cooke Collegians 193-8 (R Johnson 69, R Booth 4-45)
    Lisburn II 117 (R Johnson 3-12)
    Cooke Collegians beat Lisburn II by 76 runs

The winning Cooke Collegians team with the NCU Junior Cup


Richard Johnson receives the Junior Cup from NCU President Chris Harte


Man of the Match: Richard Johnson

(NOTE: If a team has been nominated by their club as not playing Sundays then the reserve date will be the Saturday following the previous round)