Cricket Ireland  
NCU logo
Northern Cricket Union
Charity Registration Number:NIC103522

NCU Facebook Page
NCU Facebook Page
 
Under 15 League

The Pedagogues Trophy - Winners 2010: North Down

Honorary Competition Secretary: Neale Matthews
(H) 3833 7574
(E) nealematthews@fsmail.net


Under 15 League Fixtures (PDF)

Section 1 Section 2 Section 3 Section 4
Academy Ards CIYMS Armagh
Ballymena Bangor CSNI A Donaghcloney
Carrickfergus CSNI B Cooke Collegians Laurelvale
Larne Downpatrick Cregagh Lisburn
Muckamore Dundrum Derriaghy Lurgan
Templepatrick Instonians B Holywood Waringstown
  North Down Instonians A  
  Saintfield    
Section 1 Honorary Secretary: Timothy Browne (H) 9261 2870 (M) 07874 967210 (E) timbrowne@pedenreid.com Section 1 May 13 Academy v Templepatrick Ballymena v Carrickfergus Muckamore v Larne May 20 Academy v Ballymena Carrickfergus v Larne Templepatrick v Muckamore May 27 Carrickfergus v Templepatrick Larne v Ballymena Muckamore v Academy June 3 Academy v Carrickfergus Ballymena v Muckamore Templepatrick v Larne June 10 Ballymena v Templepatrick Larne v Academy Muckamore v Carrickfergus June 17 Carrickfergus v Ballymena Larne v Muckamore Templepatrick v Academy June 24 Ballymena v Academy Larne v Carrickfergus Muckamore v Templepatrick July 1 Academy v Muckamore Ballymena v Larne Templepatrick v Carrickfergus July 15 Carrickfergus v Academy Larne v Templepatrick Muckamore v Ballymena July 22 Academy v Larne Carrickfergus v Muckamore Templepatrick v Ballymena Carrick won Section 1 Section 2 Honorary Secretary: Andy McCrea (H) 9332 2492 (M) 07811 737047 (E) mccrea.a@sky.com Section 2 May 13 Ards v Bangor CSNI B v Downpatrick Dundrum v Instonians B North Down v Saintfield May 27 CSNI B v Dundrum Downpatrick v North Down Instonians B v Ards Saintfield v Bangor June 10 Ards v CSNI B Bangor v Downpatrick Dundrum v North Down Instonians B v Saintfield June 17 Ards v Saintfield Bangor v Instonians B Dundrum v Downpatrick North Down v CSNI B June 24 Ards v Dundrum CSNI B v Instonians B North Down v Bangor Saintfield v Downpatrick July 1 CSNI B v Saintfield Downpatrick v Instonians B Dundrum v Bangor North Down v Ards July 15 Bangor v CSNI B Downpatrick v Ards Instonians B v North Down Saintfield v Dundrum Saintfield won Section 2
Section 3 Honorary Secretary: Andrew Cowden (H) 9084 4842 (M) 07960 993263 (E) ajcowden86@yahoo.co.uk Section 3 May 13 CIYMS v Cooke Collegians CSNI A v Cregagh Derriaghy beat Instonians A May 27 CSNI A v Holywood Derriaghy v Cregagh Instonians A v Cooke Collegians June 10 CIYMS tied with Derriaghy Cooke Collegians v Holywood Instonians A v CSNI A June I7 Cregagh v Holywood Derriaghy beat CSNI A Instonians A v CIYMS June 24 CSNI A v Cooke Collegians Cregagh v CIYMS Holywood v Instonians A July 1 Derriaghy beat Cooke Collegians Cregagh v Instonians A Holywood v CIYMS July 15 CIYMS v CSNI A Cooke Collegians v Cregagh Derriaghy beat Holywood Derriaghy won Section 3 Section 4 Honorary Secretary: Colin Webster (M) 07734 739136 (E) r.webster333@btinternet.com Section 4 May 13 Armagh v Waringstown Donaghcloney v Lurgan May 27 Lisburn v Armagh Waringstown v Laurelvale June 10 Armagh v Lurgan Donaghcloney v Laurelvale Lisburn v Waringstown June 17 Lurgan v Lisburn Waringstown v Donaghcloney June 24 Laurelvale v Armagh Lurgan v Waringstown July 1 Donaghcloney v Armagh Laurelvale v Lisburn July 15 Lisburn v Donaghcloney Lurgan v Laurelvale Laurelvale won Section 4
KNOCK-OUT STAGES (All Group matches to be completed by 5 August) SEMI-FINALS Saintfield beat Derriaghy Laurelvale beat Carrick by 9 wickets FINAL (30 OVERS) August 17 - Pollock Park, Lurgan Saintfield 143 (28.2 overs, R Smith 78no, J Curran 3-28, A Webb 2-37) Laurelvale 144-9 (29.4 overs, S McConville 61, P Telford 3-16, T McCavara 4-23) Laurelvale beat Saintfield by 1 wicket