Cricket Ireland   Leinster CU   Ulster Cricketer  
NCU logo
NCU Facebook NCU Facebook

Northern Cricket Union
Charity Registration Number:NIC103522

Go to NCU Groundsmans Association Website
NCU Groundsmans Association NCU Groundsmans Association
   
 
NCU Minor (Lindsay) Cup - 2015 (sponsored by Cleaver Black)
Honorary Competition Secretary: Roger Bell
(H) 9336 2743 (M) 07980 514186
(E) rbellccc@aol.com
Final - 22nd August at Eaton Park, Ballymena CC
    
    Muckamore III 109 (P Bates 33, P Clement 30, J Morton 3-21, A Walbran 2-12, 
    J Wright 2-25, S McCall 2-4) Armagh II 56 (J Wright 19, P Tracey 4-21, A McCombe 3-13) Muckamore III beat Armagh II by 53 runs Man of the Match - Perri Tracey (Photos right © David Hall)

    Minor (Lindsay) Cup Winners 2015
    Muckamore III

    Perri Tracey
    Man of the Match
Semi Finals - 25th July
    Armagh II 181 (A Hoey 67, W Dougan 54, A Bell 5-41, J Murphie 2-19, C Boal 2-12)
    Bangor III 131 (M Hatch 24, J Lowry 35, R Sinton 4-23, A Walbran 2-23)
    Armagh II beat Bangor III by 50 runs
    
    Academy III 176-6 (I Moffett 61, D ryles 49, A McCombe 2-26, C Rane 2-39)
    Muckamore III 177-9 (G Kannan 46, S Dempster 22, C Boyd 2-33, J Ryles 3-50, R Moffett 3-33)
    Muckamore III beat Academy III by 1 wicket
Third Round - 27th June
    Ballymena IV 181 (M Smith 41, A Pogue 26, D O'Boyle 22, M Wilson 2-16, A Bryan 2-42, D McLarnon 3-28)
    Academy III 185-5 (C Magee 20, M Wilson 84, P Whitten 21no, D O'Boyle 2-36, A Pogue 2-36)
    Academy III beat Ballymena IV by 5 wickets
    
    Armagh II 229-9 (H Boyd 64, W Dougan 46)
    Woodvale II 210-4
    Armagh II beat Woodvale III by 19 runs
    
    Waringstown IV 102 (J Carson 22, S Harrison 44, A Sirpal 7-15)
    Bangor III 103-4 (M Hatch 23, A Sirpal 33no, J Carson 2-10)
    Bangor III beat Waringstown IV by 6 wickets
    
    Muckamore III 218-8 (D Irvine 49, S Stephenson 119, I Arthur 2-29, D Napier 3-37)
    North Down III 170 (G Ouldfield 26, M Quinn 27, D Moreland 20, A McCombe 4-31)
    Muckamore III beat North Down III by 48 runs
    
Second Round - 6th June
    Armagh II beat Cliftonville II by 60 runs
    
    Cregagh III 86 (P Trimble 20, B Boyd 3-13, A Bell 2-12, C Magee 2-7)
    Academy III 87-1 (C Magee 38, A martin 22no)
    Academy III beat Cregagh III by 9 wickets
    
    Donaghadee II 75 (C Purse 2-13, C Crease 2-7, S Watt 2-4)
    Ballymena IV 76-0 (S Watt 34no, M Smith 33no)
    Ballymena IV beat Donaghadee II by 10 wickets
    
    Instonians IV 61 (22.3 overs, O Metcalfe 17, J Keenan 3-3, M Kwelu 3-15, M Rooschuz 2-1)
    Bangor III 62-7 (27.3 overs, J Keenan 21no, C Stone 4-10)
    Bangor III beat Instonians IV by 3 wickets
    
    Derriaghy III 78 (J Close 30, C Staveley 3-18, B Cathcart 2-1, S Collins 2-13)
    Muckamore III 79-4 (P Bates 46, S Cardosi 2-16)
    Muckamore III beat Derriaghy III by 6 wickets
    
    North Down III beat Victoria II by 7 wickets
    
    Waringstown IV walkover v Holywood III (Holywood III have wihdrawn from all cricket)
    
    Woodvale III 228-4 (J Campbell 81no, A Robinson 36)
    Carrickergus III 167 (E Scott 2-33, T Hill 2-40)
    Woodvale III beat Carrick III by 61 runs
    
First Round - 23rd May
    Armagh II 153-8 (A Marshall 44, J Wright 35)
    Ballymena III 95-8 (A Walbran 4-22, M Wright 2-17) Armagh II beat Ballymena III by 58 runs Carrickfergus III wakover v Millpark II CSNI IV 186-8 (J Pollard 36, R Johnston 33, A McCombe 3-31, S Collins 2-56) Muckamore III 187-5 (P Clement 62, B Cathcart 32, G Kannan26no, C Elliott 3-42) Muckamore III beat CSNI IV by 5 wickets Derriaghy III beat Lisburn III by 3 runs Saintfield II 124 (R McConnell 56, G McGuire 30, T Hill 4-8, J Campbell 2-20, E Scott 2-28) Woodvale III 128-4 (S Donnelly 35no, A Robinson 33) Woodvale III beat Saintfield II by 6 wickets Victoria II walkover v Ards II Dundrum II 145-4 (A Tormey 81) North Down III 146-2 (G Ouldfield 65no, I Arthur 49no) North Down III beat Dundrum II by 8 wickets

Reserve dates:
1st Round - 31st May
2nd Round - 14th June
3rd Round - 5th July
Semi-Final - 2nd August
Final - 29th August

(NOTE: If a team has been nominated by their club as not playing Sundays then the reserve date will be the Saturday following the previous round)