Cricket Ireland  
NCU logo
Northern Cricket Union
Charity Registration Number:NIC103522

NCU Facebook Page
NCU Facebook Page
 
NCU Junior Cup - 2015 (sponsored by Goldblatt McGuigan)
Goldblatt McGuigan logo Section Secretary: Roger Bell
(H) 9336 2743 (M) 07980 514186
(E) rbellccc@aol.com
Final - 8th August at Moylena, Muckamore CC
    CSNI II 197-9 (50 overs, A Hodgins 59, A McCulla 51, S Dyer 51no, S Lester 2-35)
    Armagh 156-2 (34 overs, H Doyle 51, J Rodgers 43, M Steenson 29no)
    Armagh beat CSNI II by 54 runs (DLS)
    DLS par score was 102 in 34 overs
    Man of the Match - Harry Doyle
    (Photos right © David Holmes)
    

    Junior Cup Winners 2015
    Armagh CC
    Harry Doyle - Man of the Match
    Harry Doyle
    Man of the Match
Semi Finals - 18th July
    Armagh 181-3 (20 overs, C Russell 81no, A Bratten 40, S Lester 22, G Murphy 2-38)
    Laurelvale 144-7 (20 overs, D Henry 29, G Murphy 28, C Irwin 46, D Bullick 2-22, M Wright 3-29)
    Armagh beat Laurelvale by 37 runs
    
    CSNI II 131-7 (W Horwood 50, A Magennis 2-18, J Mitchell 2-26, A Harrison 2-34)
    Waringstown II 105 (D Dawson 26, J Waite 20, J Wilson 3-21, S Ross 2-19, A Marshall 2-13)
    CSNI beat Waringstown II by 26 runs
    
    
Third Round - 20th June
    Armagh 331 (S Lester 131, J Rogers 37, K Lal 4-73, P Kava 3-51)
    Cooke Collegians 129 (S Harkin 44, S Shukla 34, M Hoey 4-31, D Bullick 4-33)
    Armagh beat Cooke Collegians by 188 runs (DLS)
    DLS par score was 317 in 47 overs Holywood 152 (M Shannon 29, M Best 23, S Ross 3-23, J Wilson 3-36 A Marshall 3-39) CSNI II 153-1 (P Beverland 85no, P Park 31) CSNI II beat Holywood by 9 wickets Laurelvale 280 (G Murphy 60, D Henry 50, P Weir 32no, R Wilson 25, St McCart 4-47) Millpark 39 (D Henry 6-6, R Wilson 3-22) Laurelvale beat Millpark by 241 runs Waringstown II 179 (R Waite 44, A Wright 37, M Harrison 23, J Waite 21, N Walsh 3-12, N Gelston 3-49, D Oldroyd 2-31) Drumaness 156 (N Walsh 55, S Kidd 3-30, A Wright 2-14, A Magennis 2-25) Waringstown II beat Drumaness by 23 runs
Second Round - 30th May
    Armagh walkover v Dundrum
    
    Cooke Collegians 274-7 (S Shukla 22, S Harkin 141, M Robinson 47, P Kava 30, U Minhas 3-30)
    Instonians 201 (M Lightbody 110, B McNamara 21, B Dale 3-39, G Pollock 2-46, P Kava 3-34)
    Cooke Collegians beat Instonians II by 73 runs
    
    Bangor II 62 (M Kwelu 24, A Marshall 4-15, C Andrews 3-2, C Harkness 3-24)
    CSNI 64-2 (T Dalzell 15 (ret hurt), J Patterson 19, J Gibson 16no)
    CSNI II beat Bangor II by 8 wickets
    
    Drumaness 224 (G Walsh 92, N Walsh 28, N Gelston 23, J Guy 3-40)
    Dunmurry 95 (N Connelly 39, N Gelston 4-7, G Walsh 2-22)
    Drumaness beat Dunmurry by 129 runs
    
    Saintfield 89 (D Kennedy 4-12)
    Holywood 92-3 (K Donnelly 50no)
    Holywood beat Saintfield by 7 wickets
    
    Ards 68 (L Edgar 3-17, J Haire 3-17, D Henry 2-9)
    Laurelvale 72-0 (D Henry 54no)
    Laurelvale beat Ards by 10 wickets
    
    Millpark 202-9 (A Tahir 49, D Glover 37, B Talbot 34, A McKinley 4-27, J Campbell 2-35)
    Larne 148 (T Dempsey 43, C Keenan 38, J Maxwell 2-18, S McCart 2-26, D Glover 2-27)
    Millpark beat Larne by 54 runs
    
    Waringstown 251-7 (J Waite 68, M McClean 29, S Kidd 28no, N Cartmill 3-50, R Lightbody 3-53)
    Lisburn 179 (D Suffern 39, A Harrison 3-15, J Carson 3-37, A Wright 2-22)
    Waringstown II beat Lisburn II by 72 runs
    
    
First Round - 9th May
    Armagh 210-8 (J Rogers 52, H Doyle 40, A Bratten 39)
    North Down IIs 106(L Sinton 4-15, H Doyle 3-17)
    Armagh beat North Down II by 104 runs
    
    Bangor II 48 (A Sirpal 22, A Beattie 4-21, M Lindsay 3-10, J Matchett 2-14)
    CIYMS II 50-1 (J Matchett 32no)
    CIYMS II beat Bangor II by 9 wickets
    CIYMS fielded an ineligible player so Bangor progress to next round
    
    Monaghan 118 (A Dodd 38, Malcolm 21no, A Millar 3-17, B Dale 5-31, G Pollock 2-15)
    Cooke Collegians 119-4 (L Willmott 34no, P Kava 30, Toqueer 2-32)
    Cooke Collegians beat Monaghan by 6 wickets
    
    CSNI 143 (S Dyer 37, J Gibson 28, C Breet 3-20, P Bates 2-35, D Cardwell 2-15)
    Muckamore 85 (P Bates 24, A Marshall 3-14, J Pollard 2-9, C Andrews 2-10)
    CSNI II beat Muckamore II by 58 runs
    
    Dundrum 95 (A Bassett 21, B Khan 4-13, J McClune 3-26, A Grey 2-37)
    Victoria 60 (B Khan 21, D Woods 5-24, G McNerlin 2-1) Dundrum beat Victoria by 35 runs Cregagh 125 (M Porter 32, S Wilson 4-30, A Wright 3-8) Waringstown II 126-3 (J Waite 51, M McClean 23) Waringstown II beat Cregagh by 7 wickets BISC 134 (D Glover 6-20, P McCart 3-26) Millpark 135-6 (D Glover 26, B Talbot 27, P McCart 23no) Millpark beat BISC by 4 wickets Newforge 115 (M Shannon 6-26, P McCormick 4-43) Holywood 119-2 (A Slack 30, P McCormick 39no, M Best 26no) Holywood beat Newforge by 8 wickets Donaghadee 275 (McCluskey 45, P McNamara 73, Erskine 45, U Minhas 3-26, R White 2-48, B McNamara 2-43, C Williams 2-23) Instonians II 277-2 (J Stevenson 102, R White 99no, R McCarthy 61no) Instonians II beat Donaghadee by 8 wickets
Reserve dates:
1st Round - 17th May
2nd Round - 7th June
3rd Round - 28th June
Semi-Final - 26th July
Final - 15th August

(NOTE: If a team has been nominated by their club as not playing Sundays then the reserve date will be the Saturday following the previous round)