Cricket Ireland  
NCU logo
Northern Cricket Union
Charity Registration Number:NIC103522

NCU Facebook Page
NCU Facebook Page
 
NCU Intermediate Cup - 2015 (sponsored by Flannigan, Edmonds and Bannon)
Flannigan, Edmonds and Bannon logo Honorary Competition Secretary: Roger Bell
(H) 9336 2743 (M) 07980 514186
(E) rbellccc@aol.com
Final - 15th August at Ballygomartin Road, Woodvale CC
    CIYMS III 125 (M Lindsay 25, C Gilmore 3-27, P Lennon 2-11, A Graham 2-13)
    Downpatrick II 126-4 (P Linehan 32, R Smyth 26, M Carson 24, R Heasley 2-9)
    Downpatrick II beat CIYMS III by 6 wickets
    Man of the Match - Chris Gilmore
    (Photos right © Gareth Rea (Team) / Fine Leg Designs (MotM)
    

    Intermediate Cup Winners 2015
    Downpatrick II
    Man of the Match
    Man of the Match
    Chris Gilmore
     
Semi Finals - 18th July
    Academy II 64 (A Sloan 17, D Robinson 4-19, C Robinson 2-6, S Hughes 3-19)
    CIYMS III 65-2 (D Robinson 26, B Cooper 23no)
    CIYMS III beat Academy II by 8 wickets
    
    Derriaghy II 93 (M Ballantyne 22, C Gilmour 5-17, P Mooreland 2-6)
    Downpatrick II 94-4 (L Rea 24, J Wade 28no, P Bell 2-15, S Hughes 2-22)
    Downpatrick II beat Derriaghy II by 6 wickets
    
    
Second Round - 20th June
    Academy II beat Woodvale II
    
    CIYMS III beat Waringstown III by 5 wickets
    
    Carrickfergus II 175 (R Stockman 38, R Hood 33, S Scott 27, D Scott 3-29, S Hegarty 2-38, R Malone 2-48, S Gilmore 2-28)
    Derriaghy II 179-2 (D Scott 44no, M Ballentyne 39no, S Cairnduff 34, A Fittis 2-36)
    Derriaghy II beat Carrickfergus II by 8 wickets
    
    Templepatrick II 161-8 (J McCombe 31, S Beattie 39, P Lennon 2-29, C power 3-29)
    Downpatrick II 162-5 (P Linehan 40, D Carson 71no, O Hutchinson 2-28, N Dalton 2-34)
    Downpatrick II beat Templepatrick II by 5 wickets
    
First Round - 30th May
    Academy II walkover v Laurelvale II
    
    Carrick II 245-5 (A Fittis 81no, R Hood 53no, J Burton 38, J Stewart 28, C Williams 2-43)
    Instonians III 159 (C Williams 53, J McCabe 26, J Wylie 25, M Mairs 22, S Scott 3-49, A Burton 2-24, A Fittis 2-26)
    Carrickfergus II beat Instonians III by 86 runs
    
    CIYMS III beat Donaghcloney II by 8 wickets
    
    Lurgan II 95 (R McCollum 32, K Beckett 3-15, R Malone 2-16 S Hegarty 2-1)
    Derriaghy II 98-4 (D Scott 30, J Cardosi 25no, R Mulholland 21)
    Derriaghy II beat Lurgan II by 6 wickets
    
    Downpatrick II walkover v Holywood II
    
    Waringstown III 104-7 (M Fitzpatrick 36)
    Ballymena II 103 (J Hunter 4-11, R McClimond 3-20)
    Waringstown III beat Ballymena II by 3 wickets
    
    Woodvale II 197-3 (A Robinson 70, T Hill 43, L Irwin 27no)
    CSNI III 196-5 (N Hodgins 69no, M Pollard 31, I Phillips 22)
    Woodvale II beat CSNI III by 7 wickets
    
    Templepatrick II 197-3 (N Kelly 94no, M Thompson 58, A Clarke 22)
    Cregagh 149-9 (C Monro 3-20, R Wallace 2-21, P Shepherd 2-25)
    Templepatrick II beat Cregagh II by 48 runs
    
    
Reserve dates:
1st Round - 7th June
2nd Round - 28th June
Semi-Final - 26th July
Final - 22nd August

(NOTE: If a team has been nominated by their club as not playing Sundays then the reserve date will be the Saturday following the previous round)