Cricket Ireland  
NCU logo
Northern Cricket Union
Charity Registration Number:NIC103522

NCU Facebook Page
NCU Facebook Page
 
NCU Junior Cup - 2014 (sponsored by Goldblatt McGuigan)
Ulster Bank logo Section Secretary: Roger Bell
(H) 9336 2743 (M) 07980 514186
(E) rbellccc@aol.com
Final - 9th August at Moylena, Muckamore CC
    Academy 244-9 (50 overs, A Halbert 99, M Atkins 50, S Fawcett 26no,
    D Suffern 2-62)
    
    Lisburn II 195 (48.3 overs, J Bell 100, G Brown 31, D Greenlees 3-27,
    M Atkins 3-46)
    
    Academy beat Lisburn II by 49 runs
    
    Man of the Match: Andre Halbert


     
Semi Finals – 19th July
    U	Academy beat North Down II 2-0 in bowlout
    V	Lisburn II beat Saintfield by 160 runs
    
    
Third Round – 21st June
    Q	Academy beat Donaghcloney by 186 runs
    R	North Down II beat Cregagh by 247 runs
    S	Saintfield beat Drumaness by 6 wickets
    T	Lisburn II beat Millpark by 6 wickets
    
    Academy 362-7 (A Halbert 148, M Atkins 76, R Thompson 48no, J Stevenson 3-53, S Hanna 2-66)
    Donaghcloney 177 (P Derby 35, G Knox 40, D Martin 2-52, D Greenlees 4-41, M Atkins 2-15)
    Academy beat Donaghcloney by 185 runs
    
    Millpark 235-9 (J Breen 50no, Stu McCart 49, S Ali 45, R McConkey 4-39, R Booth 2-34)
    Lisburn IIs 236-4 (R Finlay 88, M Berry 65, G Halliday 55, S Ali 2-46)
    Lisburn IIs beat Millpark by 6 wickets
    
    North Down II 308-6 (P Eakin 100, D Graham 51, R Ewing 42)
    Cregagh 61 (C Irvine 4-17, J Halliday 2-10)
    North Down II beat Cregagh by 247 runs
    
    Drumaness 147 (G Walsh 45, N Gelston 31, T McCavera 3-19, P Murray 2-12, A Sofley 2-15, P Telford 2-49)
    Saintfield 148-2 (T Stewart 59no, S Balmer 28, G Harrison 26no, R Owens 23)
    Saintfield beat Drumaness by 8 wickets
    
    
Second Round – 31st May
    I	Donaghcloney beat Armagh by 71 runs
    J	Academy beat CSNI II by 9 wickets
    K	North Down II beat Laurelvale by 8 wickets
    L	Cregagh beat Cooke Collegians by 7 wickets
    M	Saintfield beat Instonians II by 5 wickets
    N	Drumaness beat Waringstown II by 50 runs
    O	Millpark beat Downpatrick II by 150 runs
    P	Lisburn II beat BISC by 1 wicket
    
    CSNI II 148 (47.3 overs, T Dalzell 29, M McCord 51, J Patterson 16, M Atkins 2-15, C Halliday 2-25, A Halbert 2-39)
    Academy 151-1 (22.5 overs, M Atkins 77no, M Shields 58no)
    Academy beat CSNI II by 9 wickets
    
    Cooke Collegians 83 (G Hassard 3-15, A McCormick 2-16)
    Cregagh 84-3 (L Moore 47no)
    Cregagh beat Cooke Collegians by 7 wickets
    
    Donaghcloney 206 (S Leckey 53, J Dowds 29, H Boyd 4-37, H Doyle 2-35)
    Armagh 135 (M Villiers 75, S Leckey 4-23, T McClure 2-35)
    Donaghcloney beat Armagh by 71 runs
    
    Drumaness 237-7 (Extras 51, D Oldroyd 46no, G Walsh 46, N Walsh 32, A Kennedy 2-34, J Mitchell 2-39)
    Waringstown II 187 (S Harrison 37, C Kennedy 27)
    Drumaness beat Waringstown II by 50 runs
    
    BISC 141 (N Prasanna 28, A Badusha 35, D Suffern 2-21, C Varghese 3-45, A McKeown 2-26)
    Lisburn II 142-9 (R Finlay 41, Wides 42, V Vishwa 2-27, N Santosh 4-20, M Ismail 2-31)
    Lisburn II beat BISC by 1 wicket
    
    Millpark 301-9 (R McCart 105, D Glover 41, A Woods 28, M Morton 3-64, J Perry 3-45, P Lennon 2-51)
    Downpatrick II 151 (N Reilly 44, D Glover 3-48, S McCart 2-2, R McCart 2-20)
    Millpark beat Downpatrick II by 150 runs
    
    Laurelvale 121 (42 overs, A Haire 4-2, C Irvine 2-25)
    North Down II 122-2 (16 overs, D Graham 78no, G McKenna 34)
    North Down II beat Laurelvale by 8 wickets
    
    Instonians II 146 (J Stevenson 28, R Kirk 25, P Telford 4-34, A Sofley 2-11, G Maguire 2-27)
    Saintfield 149-5 (R Owens 64no, A McIlwaine 2-39)
    Saintfield beat Instonians II by 5 wickets
    
    
First Round - 17th May
    A	North Down II beat Dungannon by 6 wickets
    B	Laurelvale beat Larne by 7 runs
    C	Cregagh beat Donaghadee by 39 runs
    D	Cooke Collegians beat CIYMS II by 6 runs
    E	Saintfield beat Victoria by 7 wickets
    F	Instonians II beat Ards by 8 wickets
    G	Drumaness beat Bangor II by 4 wickets
    H	Waringstown II beat Monaghan by 194 runs
    
    Cooke Collegians 126 (R Johnson 51, C Rae 5-26, M Lindsey 3-11)
    CIYMS II 120 (I Yousef 31, A Brown 4-49, R Johnson 3-23)
    Cooke Collegians beat CIYMS II by 6 runs
    
    Cregagh 144 (M Johnston 57)
    Donaghadee 105 (A McCormick 4-22)
    Cregagh beat Donaghadee by 39 runs
    
    Bangor II 87 (B Gelston 5-31, G Walsh 2-0)
    Drumaness 88-6 (N Walsh 37, J Lowry 3-15)
    Drumaness beat Bangor II by 4 wickets
    
    Ards 102 (T Luke 5-16, N Jacques 4-19)
    Instonians II 105-2 (J McCabe 42no, J Mellor 24no)
    Instonians II beat Ards by 8 wickets
    
    Laurelvale 194-7 (M Thornbury, 46 D Sinton 36no, C Irwin 29, W Graham 4-36, C Dempsey 3-40)
    Larne 187 (C Dempsey 61, R Wilson 2-32)
    Laurelvale beat Larne win by 7 runs 
    
    Dungannon 97 (J Meeke 68no, P Carson 4-25)
    North Down II 98-4
    North Down II beat Dungannon by 6 wickets
    
    Victoria 135 (B Woodruff 5-29)
    Saintfield 138-3 (G Harrison 45, R Owens 41)
    Saintfield beat Victoria by 7 wickets
    
    Waringstown II 343-8 (C Kennedy 100no, I Morrison 64, R Waite 41)
    Monaghan 149 (Kasif 38, Dhana 31, A Waite 3-7, M Topping 3-29)
    Waringstown II beat Monaghan by 194 runs
    
    
Reserve dates:
1st Round - 25th May
2nd Round - 8th June
3rd Round - 29th June
Semi-Final - 27th July
Final - 16th August

(NOTE: If a team has been nominated by their club as not playing Sundays then the reserve date will be the Saturday following the previous round)