Cricket Ireland  
NCU logo
Northern Cricket Union
Charity Registration Number:NIC103522

NCU Facebook Page
NCU Facebook Page
 
Ulster Bank logoNCU Junior Cup - 2011
(sponsored by Goldblatt McGuigan)


First Round - May 14 (Reserve date May 22)
    Academy 209 (46.5 overs, D Greenless 120, G Alexander 3-34, M Lyle 3-30, G Gaw 3-50)
    Larne 86 (25.3 overs, R Wilson 3-23, G Sinnathamby 3-26)
    Academy beat Larne by 123 runs
     
    Armagh beat Clogher 2-0 in a bowl out
     
    Ballymena II beat Cregagh by 4 wickets
    
    Carrickfergus II beat Dungannon 1-0 in a bowl out
     
    CIYMS II 126 (B Walker 4-37)
    Lurgan II 94 (N Jenkinson 4-18, N McGarry 3-21)
    CIYMS II beat Lurgan II by 32 runs
     
    BISC 141
    Cooke Collegians 142-6 (R Johnson 45)
    Cooke Collegians beat BISC by 4 wickets
     
    Donaghadee beat Victoria 1-0 in a bowl out
     
    Bangor II 52-0 (A Mills 4-6)
    Drumaness 53-1
    Drumaness beat Bangor II by 9 wickets
     
    North Down II beat Dunmurry by walkover
     
    PSNI 98 (31 overs, J Nation 5-27)
    Waringstown II 99-2 (14.3 overs)
    Waringstown II beat PSNI by 8 wickets
     
    Ards 145 (43.1 overs; R Patterson 21, S Fleming 4-28)
    Woodvale II 146-5 (31.4 overs; S Fleming 58)
    Woodvale II beat Ards by 5 wickets
    
Second Round - May 29 or June 4 (Reserve date June 5/12)
    Armagh 240-6 (C Russell 91, P Doyle 58, G Walsh 3-50)
    Drumaness 220-4 (N Gelston 109, G Walsh 69)
    Armagh beat Drumaness by 20 runs
     
    Academy 143-9 (50 overs, B Kelso 70no, R Boultwood 3-31) 
    CIYMS II 146-4 (30.4 overs, M Hingston 75no)
    CIYMS II beat Academy by 6 wickets
     
    Laurelvale beat Instonians II
     
    Carrickfergus II 106 (I Walker 43, R Barnes 25)
    Lisburn II 107-1
    Lisburn II beat Carrick II by 9 wickets
     
    North Down II 323-5 (N Burns 96, S Irvine 90, G Patterson 60)
    Ballymena II 93 (S Irvine 4-2, A Haire 3-16)
    North Down II beat Ballymena II by 230 runs
     
    Templepatrick 138 (A Campbell 35, G Edgar 3-31)
    Portadown 142-7
    Portadown beat Templepatrick by 3 wickets
     
    Woodvale II beat Donaghadee by 209 runs
     
    Cooke Collegians beat Waringstown II 1-0 in bowl out
    
Third Round - June 18 (Reserve date June 26)
    CIYMS II 173 (G Lucy 3-33)
    Cooke Collegians 177-8 (R Johnston 68)
    Cooke Collegians beat CIYMS II by 2 wickets
     
    Laurelvale 171-7 (S McClelland 57, B Adams 3-13)
    North Down II 120 (R Ewing 53, D Henry 7-18)
    Laurelvale beat North Down II by 51 runs
     
    Portadown 88 (R McConkey 5-20, D Suffern 3-8)
    Lisburn II 89-1 (J Bell 33no. J O'Hara 32)
    Lisburn II beat Portadown by 9 wickets
      
    Woodvale II 114
    Armagh 74
    Woodvale II beat Armagh by 40 runs
    
Semi Finals - July 16 (Reserve date July 24)
    Woodvale II 259-8 (S Fleming 80, D O'Neill 59)
    Lisburn II 127 (G Crowe 29, S Fleming 4-17)
    Woodvale II beat Lisburn II by 132 runs
    
    Cooke Collegians beat Laurelvale by 175 runs
    
Final (Belmont, CIYMS CC - August 6) (Reserve date August 13)
    Woodvale II 212 (S Fleming 60)
    Cooke Collegians 213-6 (C Johnson 53no)
    Cooke Collegians beat Woodvale II by 4 wickets


    Chris Johnson receives the Junior Cup Man of the Match Award from Sam Golblatt of the
    sponsors Goldblatt McGuigan


    Cooke Collegians captain Richard Johnson (jnr) receives the Junior Cup from NCU President Dr Murray Power

    Cooke Collegians - Winners of the NCU Junior Cup 2011 (sponsored by Goldblatt McGuigan
(NOTE: If a team has been nominated by their club as not playing Sundays then the reserve date will be the Saturday following the previous round)